سفید کردن دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر سامان صالحیار

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها جز موارد زیبایی در دندانپزشکی به حساب می آید . سفید کردن دندان عملی است که به وسیله آن می توان برخی بد رنگی های به وجود آمده در اثر خوردن مکرر غذاهای رنگی یا مصرف دخانیات و یا زردی ژنتیکی دندان ها را از بین برد . مرسوم ترین روش های سفید کردن دندان شامل : لمینت ، ونیر کامپوزیت و بلیچینگ می باشند .

قرار دادن وینر کامپوزیت دندانی گاهی اوقات به عنوان ” ارتودنسی فوری ” نامیده می شود زیرا می توان آنها را برای پوشش دادن انواع مشکلات دندانی موجود در منطقه ” لبخند ” از جمله : متوازن نمودن فاصله بین دندان ها ، ترمیم دندان های ضعیف یا کج و بد شکل ، دندان های شکسته یا تراشیده شده ، تغییر رنگ دندان ها و… استفاده کرد .
اما روش دیگری هم به نام لمینیت وجود دارد که در حقیقت پرسلن شفاف یا کامپوزیتی هستند که به صورت سفارشی ساخته شده اند تا به دندان ها متصل شوند و رنگ ، شکل و ظاهر آن را بهبود بخشند . قرار دادن روکش های دندانی می تواند به طور چشمگیری لبخند و ظاهر شما را زیبا تر کند .
روش دیگر نیز بلیچینگ است که هیچ عارضه ای ندارد و مانند دو روش قبل مشکلی برای دندان به وجود نمی آورد . در این عمل دندانپزشک مواد مخصوصی را برای مدت زمان به خصوصی ( در حدود 20 الی 30 دقیقه ) بر روی دندان بیمار می گذارد . این مواد حاوی ترکیبی هستند که توانایی نفوذ به مواد رنگی چسبیده بر روی دندان و جدا کردن آن ها را دارند . و به این ترتیب سبب سفید تر شدن دندان ها می شود .

در نهایت این پزشک است که تشخیص می دهد کدام یک از روش های نام برده شده برای سفید کردن دندان هر بیمار مناسب است .